Granit to lita, kwaśna skała magmowa – głębinowa, średnio lub grubokrystaliczna. Ze względu na bogatą i piękną kolorystykę można stosować go w budownictwie jako kamień budowlany i dekoracyjny. Kamień ten jest niezwykle odporny na działanie warunków atmosferycznych, dlatego też jest doskonałym materiałem do produkcji nagrobków. Dzięki bogatej kolorystyce wspaniale nadaje się na nagrobki jak również dobrze komponuje się we wnętrzach domów. Szczególnie polecany jest na blaty kuchenne, posadzki, stoły i elementy zewnętrzne np. schody. Kostka granitowa jest odpowiednim materiałem do budowy chodników, przydomowych podjazdów, alejek oraz do układania wokół nagrobków.

Dzięki swoim właściwościom coraz częściej jest używany do produkcji blatów kuchennych. Klienci doceniają jego walory, zwłaszcza naturalność. Granit nie posiada w sobie żadnych związków chemicznych, jest więc bezpieczny dla zdrowia. Kolejną zaletą granitów jest ich wyjątkowa odporność na ścieranie, na wysoką temperaturę, na zarysowania i uderzenia. Ponadto jest łatwy w utrzymaniu czystości ze względu na swoją gładką i błyszczącą powierzchnię. Podkreślić należy, że granit coraz częściej jest cenowo konkurencyjny z innymi materiałami do wykończenia wnętrz, a jest zdecydowanie trwalszy niż inne materiały.

Najczęstszym pytaniem klientów odnośnie granitu jest: czym i w jaki sposób go czyścić? Wyroby z granitu najlepiej myć czystą wodą z dodatkiem kilku kropli płynu do mycia naczyń. Nie powinno się używać żadnych tłustych ani żrących past, ponieważ mogą one na trwale uszkodzić granit. Ważne też jest aby przy bardzo wysokich temperaturach podczas upałów nie polewać pomnika dużą ilością zimnej wody, ponieważ temperatura kamienia może być nawet dwukrotnie wyższa niż temperatura otoczenia, co może spowodować szok termiczny i mikropęknięcia kamienia. Wielu producentów oferuje różnego rodzaju środki do czyszczenia i pielęgnacji granitu, ale nie wszystkie się tak naprawdę do tego nadają. Przed użyciem któregoś z tych specyfików najlepiej zasięgnąć porady doświadczonego kamieniarza, który z pewnością poleci sprawdzony preparat.

Klienci często pytają również, jakie litery najlepiej zamieścić na nagrobku? Ja swoim klientom polecam zawsze litery kute lub grawerowane. Polega to na wyżłobieniu w granicie na stałe litery. Litery kute są wyżłobione ręcznie przez artystę liternika a litery grawerowane są wyżłobione przez maszynę. Litery takie są niezniszczalne, ale mają też swoje wady. Na jasnych kamieniach po wyżłobieniu litery trzeba nanieść farbę, aby litera była widoczna. Zabieg ten trzeba powtórzyć po kilku latach. Nie stanowi to problemu, ale wiąże się z kosztami. Na ciemnych granitach wyżłobiona litera jest widoczna bez nakładania farby, lecz po deszczu na mokrym kamieniu jest słabo widoczna. Dlatego też w celu lepszej widoczności stosuje się farbę ozdobną, przeważnie złotą lub srebrną. Często też używa się liter metalowych (mosiężnych lub chromowanych). Litery te jednak z czasem śniedzieją i z biegiem lat ich wygląd się zmienia.

Dosyć częstym problemem zgłaszanym przez klientów są plamy na nagrobkach, które mogą powstać np. przez rozlanie się wosku z pękniętego znicza. Są one nieodwracalne, ponieważ wosk wnika w strukturę kamienia. Dlatego właśnie polecam moim klientom podstawki pod znicze.

Kolejny problem na nagrobkach stanowią zacieki na kamieniu w miejscu wytrącania się wody. Są to jasne, nieregularne smużki widoczne w szczególności na ciemnych granitach. Często są uważane przez klientów za mikropęknięcia. Można je wyczyścić samodzielnie, ale trzeba uważać żeby nie porysować nagrobka. Najlepiej zlecić taką pracę kamieniarzowi.

Tanie nagrobki - Kamieniarstwo - Marmury - Granit - Lastriko - Płyty pamiątkowe - Portrety na kamieniu - Parapety - Tablice

©2010 Zakład kamieniarski Cezary Czarnowski